Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .
Národní cyklotrasa č. 57, cyklostezka BEVLAVA (BEČVA-VLÁRA-VÁH), je uceleným záměrem mikroregionů Hornolidečska, Jižního Valašska a slovenských partnerů. Kromě vyřešení bezpečné bezmotorové dopravy jejím odkolem z frekventované a nebezpečné silnice I/57 pro místní je dalším přínosem i pro rozvoj bezpečné cykloturistiky v daném regionu. Cílem projektu je vybudování spojité cyklostezky o celkové délce 50 km, která propojí obě příhraniční oblasti a zajistí jak obyvatelům, tak návštěvníkům velmi kvalitní a příjemné bezmotorové dopravní spojení. Tato cyklostezka mezinárodního významu vede nádherným údolím řeky Vláry a překonává masiv Bílých Karpat. Díky své terénní náročnosti je velmi vhodná pro všechny věkové kategorie.
Informace k cyklostezce naleznete také na webu https://www.bevlava.cz/
Na území obcí Hornolidečska probíhala v letech 2020-2021 realizace této investice ve 2 etapách, když 1. etapa CBVV byla vybudována v obcích Ústí u Vsetína, Leskovec, Valašská Polanka, Lužná, s odbočkou do Prlova o délce téměř 11 km.
V rámci 2. etapy CBVV pokračovala výstavba cyklostezky v letech 2022 – 2023. Nově otevřený, více než 11 km dlouhý úsek z obce Lužná do obce Valašské Příkazy až po katastr obce Poteč, byl otevřen v červnu 2023. Nenáročná trasa, která napojila na první etapu a jakmile bude celá cyklotrasa dokončena, propojí Zlínský kraj se Slovenskem. Města Brumov Bylnice a Valašské Klobouky již vybudovaly cyklostezky na svých územích směřující jak na Slovensko, tak i směrem k obci Poteč.
foto zdroj: Zlínský kraj
Technické údaje ke stavbě:
- celkové náklady: 265 101 851,34 Kč;
- limitní příspěvek z rozpočtu SFDI: 193 354 913,00 Kč;
- délka: 6551 m;
- šířka 2 – 3,5 m;
- kategorie C8 a C9.
A jak to vypadalo?
Další zajímavosti k financování
Níže je uveden i přehled neuznatelných nákladů, které musí hradit obce a Zlínský kraj:
SFDI má striktně vymezené NEUZNATELANÉ výdaje. Mnohdy se však jedná o výdaje, které žadatel musí v souvislosti s vybudováním cyklostezky vynaložit, a bez kterých nelze projekt realizovat. V případě tohoto projektu se jedná o následující položky, které jsou součástí stavebního projektu, ale SFDI je neproplácí:
1) Vedlejší a ostatní náklady: v našem případě cca. 10 mil. Kč (jedná se např. o: průzkumné archeologické práce, zeměměřičská měření, geodetické zaměření, vypracování RDS, vypracování dokumentace skutečného provedení stavby, geodetický plán, různé revize apod.)
2) Zkoušení konstrukcí a prací nezávislou zkušebnou (např. statika, únosnost podloží apod.): v případě projektu se jedná o částku 1,449 mil. Kč
3) Rozprostření ornice, založení trávníku, výsadba zeleně (podél nové cyklostezky): v případě projektu se jedná o částku 1,7 mil. Kč
4) Protihluková stěna - vyvolaný náklad (silnice vede v zastavěné části podél silnice I/57, kvůli ní byla vykácená zeleň oddělující silnici I/57 od RD): v případě projektu se jedná o částku 6,5 mil. Kč
5) SFDI má dále stanovené tzv. normativy na budování lávek. Tento normativ v loňském roce činil 36.300 Kč/m2 lávky. Normativ je nízký a nereflektuje vývoj stavebních cen na trhu. Navíc žadatel musí dodržet požadavek Povodí příslušného vodního toku (v našem případě Povodí Moravy), který je, že výška lávky musí být nad tzv. Q100 (tzn. hladina stoleté vody). Tento požadavek prodražuje lávky, které musí být zbytečně vysoko nad úrovní terénu (s tím jsou např. spojené nájezdy na lávky, nosnost apod.). (Paradoxem je, že lávka cyklostezky se nachází vedle stávajícího mostu na I/57 a lávka je o 1-2 m výš, než je samotný most). V případě projektu se tedy jedná o částku 6 mil. Kč neuznatelných nákladů (tzn. rozpočtovaná cena lávek, kterých je 8 na trase).
SFDI dále nefinancuje tzv. obslužnost projektu - tzn. stavební dozor, autorský dozor, výběrové řízení, projektové a dotační řízení. V našem případě toto činí celkem 4,2 mil. Kč
Zmiňované výkupy pozemků u jiných projektů byly samozřejmě problém i u tohoto projektu.
aktualizace: 04. 09. 2024