Cyklostezka Litovel – Uničov

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Krátká anotace:

Dva navazující úseky vybudovaných cyklostezek, které jsou součástí regionální cyklotrasy č. 511 (Litovel-Uničov-Dlouhá Loučka-Rešov-Rýmařov). Realizovaný úsek také patří do 60 km dlouhé trasy Olomouc-Litovel, Uničov-Šternberk-Olomouc, která tvoří kompletní propojený okruh navazujících cyklostezek a umožňuje tak bezpečnou jízdu mimo frekventované silnice a jehož části na území města a jeho místních částí byly postupně budovány již od roku 2002, kdy byla realizována cyklostezka spojující Uničov a místní část Střelice.
V letech 2019-2024 byly v katastru Uničova a jeho místních částí realizovány dvě stavby, které doplnily okružní trasu Olomouc-Litovel-Uničov-Šternberk-Olomouc. V roce 2020 se jednalo o úsek o délce 1 528 m vedoucí v k. ú. Střelice souběžně podél silnice II/449 směr obec Červenka (s napojením na Litovel) s názvem „Cyklostezka Litovel – Uničov, k. ú. Střelice“. Jelikož v té době nebylo možné majetkoprávně vyřešit úsek dlouhý cca 150 m procházející místní částí Střelice (vjezd do areálu ZD), byl tento zbývající úsek dobudován v roce 2024 s názvem akce „Propojení cyklostezek, m. č. Střelice“. Došlo tak k doplnění infrastruktury pro cyklisty a chodce – propojení stávajících cyklostezek ze směru od Uničova a od Litovle. Na obě akce získalo Město Uničov dotaci z IROP.

Detailní popis:

Na začátku 21. století se značily cyklotrasy výhradně z cykloturistických důvodu. Patří mezi ně i cyklotrasa 511, která vede z Litovle přes Červenku, Brníčko, Želechovice na Paseku a dále na Sovinec a Rýmařov. Trasa vede skoro v celé své délce po silnicích s různou intenzitou silničního provozu. Dříve bylo takové trasování obvyklé, dnes už však není o co stát. I když je na trase hrad Sovinec, kdo a proč by po této trase dnes jel? Doba je jiná a jen málokdo touží šlapat do pedálů bok po boku se svištícími automobily.

A hlavně i doba je jiná. Už nejde jen o cykloturistiku, ale především o samotnou cyklodopravu. Naprostou nutností je vybudovat bezpečnou cyklistickou infrastrukturu, aby místní obyvatelé, dědečkové a babičky, či děti s rodiči mohli jezdit bezpečně na kole mezi obcemi. Cyklotrasa Litovel - Uničov získá nové číslo 511, což má být symbolem kvality. Pokud v Olomouckém kraji pojedete po jedno, dvou, či tříceferné cyklotrase, tak je známkou kvality bezpečné cyklodopravy. Pokud tomu tak nebude, cyklotrasa bude zrušena!

Ale vraťme se k Uničovu, kde už před 20 lety moc dobře věděli, že jízdní kolo není jen sportovním nářadím, ale pro místní často představuje běžný dopravní prostředek pro jejich každodenní cesty do práce, do školy, za zábavou. Proto bylo nutné s rostoucí automobilovou dopravou začít budovat bezpečné cyklistické či smíšené stezky, aby se obyvatelé sousedních obcí mohli bezpečně dostat do Uničova. Jako první se pustilo do výstavby cyklostezky ve směru na Střelice, a to v roce 2003. Úsek byl dlouhý 1350 metrů a stál tehdy 5,7 mil. Kč (úsek není součástí Ceny Víta Brandy, ale je dobré si ho připomenout).

Jenže v úseku Střelice – Červenka museli cyklisté i nadále jezdit po silnici, takže pro každodenní dojíždění byla tato varianta nepoužitelná či přinejmenším nekomfortní.

Až v roce 2017 byly zahájeny přípravy na vybudování cyklostezky Litovel – Červenka – Střelice a v roce 2021 byla slavnostně tato cyklostezka otevřena v délce více jak 5 km, s unikátním podjezdem pod železničním koridorem Olomouc – Praha. Náklady na cyklostezku se vyšplhaly až do výše 30,0 mil. Kč[1]. Ale jak ukazují fotky, výsledek stál za to! Obyvatelé propojených měst a vesnic si nynější spojení Litovel – Uničov nemohou vynachválit.

 

Ve Střelicích však bylo ještě potřeba dobudovat několik metrů. Dobré dílo se podařilo a úsek byl dokončen v roce 2024.

Širší návaznosti cyklotasy 511: pokračujeme na Rešovské vodopády

Mezitím se začalo i stavět od Dlouhé Loučky ve směru na Rešovské vodopády, neboť cyklisté museli jet k této místní atraktivitě po nebezpečné silnici II. třídy.

Dobré dílo se ale podařilo a v roce 2019 spatřila světlo světa další cyklostezka, která bezpečně propojila Dlouhou Loučku s Rešovskými vodopády.

Koncem roku 2019 se rovněž vybudovala cyklostezka z Dlouhé Loučky do Horní Sukolomi.

Nyní už jen zbývá propojit úsek z Uničova přes Dolní Sukolom do Horní Sukolomi. Dnes ještě musí jet cyklisté po silnici II. třídy, ale již v příštím roce i tudy povede cyklostezka. Už jsou na to připravené evropské dotace.

A výsledek? Je načase, aby došlo k přeznačení cyklotrasy 511, která by nově vedla z Litovle na Uničov, pak dále na Dlouhou Loučku a Rešovské vodopády. Dále by pokračovala do Moravskoslezského kraje ve směru na Rešov a Rýmařov. (Zkrátka by nepřišel ani Sovinec: z Dlouhé Loučky již nyní z budoucí trasy 511 odbočuje první část cyklostezky mířící k sanatoriu v Pasece a zbývající úsek na sebe snad nenechá dlouho čekat.) Trasa 511 by se tak na území Olomouckého kraje přesunula ze silnic na bezpečné cyklostezky či „smíšenky“, a to v celkové délce 27 km!

[1] https://irop.mmr.cz/cs/projekty/06-1-konkurenceschopne,-dostupne-a-bezpecne-region/cyklisticka-stezka-litovel-cervenka-unicov,-k?fbclid=IwAR2SYoVoplDyzdgqjs_qmbDWk6k6-E5Af1YpeXv2UW3dc3rwa1Hp-yFCc48

Další vazba, tentokrát na město Šternberk:

Jak už bylo napsáno v úvodu. Realizovaný úsek také patří do 60 km dlouhé trasy Olomouc-Litovel, Uničov-Šternberk-Olomouc, která tvoří kompletní propojený okruh navazujících cyklostezek a umožňuje tak bezpečnou jízdu mimo frekventované silnice

V tomto kontextu se plánuje vyznačit nová cyklotrasa čísla 519, která spojí Uničov se Šternberkem. Čekalo se jen na dobudování cyklostezky v délce cca 1,0 km mezi Rybníčkem a Mladějovicemi, což se podařilo v roce 2023. Již dnes si tak můžete celou trasu z Uničova do Šternberka projet po bezpečných cyklostezkách. Stačí se jen podívat na www.mapy.cz a sledovat zakreslené cyklostezky z Uničova podél silnice ve směru na Újezd u Uničova, dále do obcí Mladějovice a Babice a dále podél železnice do Šternberka, kde cyklisté mohou dále jet po bezpečné cyklotrase 518 do Olomouce. Jinak z Uničova zase mohou jet po bezpečné cyklostezce až do Litovle, kde po Moravské stezce č.4 se cyklisté mohou dostat až do Olomouce.

Aktualizováno 9. 8. 2024



Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:
Modul: Projekty