Problém
Litomyšl je město krátkých vzdáleností, náměstí je v centru města, takže lze pohodlně do 15 minut dojít na téměř všechny okraje města. Přesto zde žijí lidé, kteří např. vozí děti ráno do školy autem, nebo na každý nákup zajedou autem, byť bydlí pár minut pěšky od náměstí. Problém tedy byl, jak přesvědčit více lidí, že chodit pěšky je lépe než jezdit autem.
Postup
Město v rámci Evropského týdne mobility 2020 spustilo kampaň s názvem „Litomyšl chodí pěšky“. Starosta Litomyšle Daniel Brýdl popisuje jednotlivé kroky:
Osobní příklad
Jedna z velmi důležitých věcí – již před zvolením starostou, ale zejména po zvolení chodím zásadně po městě pěšky, pokud je to možné (do práce, z práce, na nákupy…..). Lidé si toho všimli a říkají mi „chodící starosta“ a čas od času mne i zastaví, aby mi řekli, že si toho váží a jsou rádi, že chodím pěšky já i moje děti do školy…
Instalace „rozcestníků“
na 12 míst po městě byly instalovány informační tabule – rozcestníky, se šipkami směru a určením času, kolik do daných lokalit (Smetanovo náměstí, autobusové nádraží, nemocnice, zámek, MÚ, školy…) trvá cesta pěšky – určeno v minutách (časy pro střední rychlost chůze dle vybrané aplikace). Desky jsou zhotoveny z Dibondu, což je trvanlivý materiál a zůstaly na svých místech i po skončení Evropského týdne mobility.
Nástřik poděkování
Na chodnících u škol, u MÚ a v podchodech a na nadchodech jsme nastříkali velké nápisy „Děkujeme, že chodíte pěšky“ s logem kampaně. Takže ti, co opravdu chodí pěšky, vědí, že si toho město váží…..
Natočení videa
Uzavření dvou uliček v centru města pro automobilovou dopravu (omezeno na Evropský týden mobility)
Dvě uličky, ve kterých jsou restaurace, resp. bar, byly pro automobily uzavřeny a nechaly se pouze pro cyklisty a pěší. Ukázalo se, že i bez průjezdu těmito uličkami může historické centrum dobře fungovat a je tedy možné, že se do budoucna budou uzavírat častěji, nebo nastálo.
Propagace
Plakáty po městě i na webu města a na sociálních sítích.
A výsledek?
Podívejte se na videa o průběhu Evropského týdne mobility: