Štvanická lávka, otevřená v červenci 2023, zlepšuje propojení mezi Holešovicemi a Karlínem. Byla navržena pro chodce a cyklisty, aby umožnila rychlejší a bezpečnější přepravu. Nová lávka podporuje pohodlí a bezpečnost uživatelů, zároveň přispívá k rozvoji ostrova Štvanice jako zelené rekreační zóny.
Její unikátní design zahrnuje bílý beton, podsvícené bronzové zábradlí a zvedací pole odolné proti tisícileté vodě. Konstrukce lávky je minimalizovaná, což zachovává výhledy na město a řeku. Součástí konstrukce je ornamentální bronzové madlo s figurálními motivy zvířecích hlav na koncích od sochaře Aleše Hvízdala. V madle je integrováno osvětlení lávky. Na ostrově Štvanice u vstupu na lávku je umístěna figurální socha s názvem Řeka od sochaře Jana Hendrycha.
Lávka byla realizovaná podle návrhu autorského týmu: architekta Petra Teje, architekta Marka Blanka, statika Jana Mourka a sochaře Aleše Hvízdala na základě mezinárodní soutěže pořádané Institutem plánování a rozvoje Hlavního města Praha v roce 2017.
Jemná prostorová křivka je konstruována jako plynulá cesta vycházející z dynamiky pohybu chodců a cyklistů. Koncepce konstrukce mostu reaguje pokorně na panorama Prahy, na napojení na holešovický a karlínský břeh i na napojení rampou na ostrov Štvanice. Konstrukce nejde do výšky, nebrání chodcům a cyklistům v pohledech na město, vodu a stromy. Mostovka je podepřena dvěma nábřežními opěrami, dvěma pilíři na krajích ostrova Štvanice, aby do ostrova co nejméně zasahovala, a dvěma pilíři v nesplavném rameni řeky Vltavy.
Na Štvanici volně schází rampa, jejíž půdorysná křivka kopíruje křivku hrany ostrova. Krajní pole konstrukce kvůli bezbariérovému a plynulému navázání na holešovické straně klesá pod hladinu povodně na úroveň chodníku na nábřeží. Toto pole je navrženo jako vertikálně pohyblivé v místě opěry, kde je umístěn hydraulický pístový mechanismus pro zajištění vertikálního zdvihu nad úroveň tisícileté vody. Jedná se o zdvih cca o 3 m při pootočení pole kolem převislého konce u prvního pilíře ve Vltavě.
Architektura mostu využívá minimalistického sochařského tvarosloví.
Most je z kvalitního ultra vysokohodnotného betonu s rozptýlenou výztuží (UHPFRC – ultra high performance fibre reinforced concrete) s povrchem odpovídajícím lesklému bílému mramoru. Hlavní nosná konstrukce mostu je tvořena spojitým železobetonovým nosníkem s podélným předpětím a příčným řezem tvaru písmene H. Jedná se o dva plnostěnné boční parapetní nosníky s mezilehlou deskou mostovky, která je podporována příčnými žebry. Výrobně a montážně jde o segmentovou mostní konstrukci tvořenou 57 prefabrikáty.