Olomoucký kraj se připojil k projektu Cyklovize 2030, který si klade za cíl propojit všechny obce s rozšířenou působností (ORP) bezpečnou sítí dopravních cest vhodných pro cyklisty. Za tím účelem definovala svou síť.
- Červená: hlavní dopravní cesta / cyklokoridor (koresponduje cca z 95% cyklotrasami označenými číslicemi 1 – 60, a to v úsecích, které mají dopravní význam).
- Modrá: významná regionální dopravní cesta / cyklokoridor (koresponduje cca z 95% cyklotrasami označenými tří místními číslicemi, a to v úsecích, které mají dopravní význam).
- Zelená: méně významná regionální dopravní cesta / cyklokoridor (viz výše).
Poznámka: Mapa neprezentuje dálkové a regionální cyklotrasy. To se řeší značením cyklotras. Tato mapa prezentuje dopravní síť pro cyklisty. Pokud tedy mezi Olomouckým a Moravskoslezským krajem chybí propojení značené červené cyklotrasy číslo 8. pak se nejedná o chybu. Jen se tím ukazuje, že trasa vede přes Nízký Jeseník a mezi Novým Malínem a Bruntálem nemá dopravní význam. To stejné platí v případě značené cyklotrasy Kouty nad Desnou - Červenohorské Sedlo - Jeseník. Jelikož se jedná jen o cykloturistické propojení, tak v této mapě není trasa zaznačena.
Je třeba ZDŮRAZNIT, že tady skutečně nemluvíme o dálkových, nebo regionálních cyklotrasách, které symbolizují cykloturistiku, ale zcela záměrně se mluví o dopravní cestách, o bezpečném propojení všech obcí s rozšířenou působností (ORP), o bezpeční sítí dopravních cest vhodných pro cyklisty. K tomu se dají využít různé druhy komunikací.
Typy cyklistické infrastruktury
Život probíhá v detailu, cesty využívají především místní, a to z různých důvodů. A navíc síť nevyužívají jen cyklisté, ale i chodci, běžci apod. Hlavní dopravní síť vzniká propojením místních a krajských koncepcí, vzniká zespodu.
K realizaci této sítě se využívá známých národních a evropských zdrojů a Olomoucký kraj je z celé republiky vede nejlépe, jak ukazují grafy a přehled podaných projektů.
Stav čerpání financí ze SFDI v letech 2015 – 2022
Přehled podaných projektů za Olomoucký kraj do výzvy 35 IROP 2021 - 2027
Díky tomu bylo vybudováno v Olomouckém kraji v letech 2017 - 2023 celkem 123 km cyklistických komunikací. Když se k tomu připočte dalších 337 km cyklistických komunikací, které byly vybudovány do roku 2017, tak v Olomouckém kraji je k 31. 12. 2023 celkem 460 km.
Jako příklad uvádíme několik úspěšných projektů z posledních let:
- Uničovsko
- Olomoucko
- ITI Olomoucká aglomerace
- Cyklostezka Bečva na Hranicku
- Přeznačení cyklotrasy 5
- Přeznačení cyklotrasy 511
Všechny stávající a plánované cyklistické komunikace a cyklotrasy v Olomouckém kraji jsou zaznačené na webovém mapovém portálu https://olkr.stavbycyklo.cz. Na portále lze také najít návrhy na zrušení, či na přeznačení některých cyklotras.
Jak už ale bylo uvedeno výše, není to jen o cyklostezkách, a tak při rekonstrukcích našich krajských silnicích dbáme i na cyklisty. V rámci jedné komunikace se může vyřešit jak parkování, tak chodníky, tak cyklistické pruhy, ale musí se to nejdříve dobře naplánovat. Z mnoha našich příkladů uvádím alespoň jeden, a to rekonstrukci silnice v Horce nad Moravou.
Rovněž při projektování velkých dopravních staveb, ať již se jedná o silniční obchvaty, nebo VRTky, pamatujeme na cyklisty a opatření pro ně jsou zahrnuty v těchto stavbách.
Spolupráce s ŘSD - návrh kompenzačních opatření při výstavbě D55 Olomouc - Přerov
Spolupráce na projektování VRT-ky Moravská brána, kde se pamatuje na cyklisty (stačí účelová komunikace).
A rovněž dokážeme využít obchvatu obcí Chromeč, Postřelmov, Bludov na Šumperku. Díky stavbě vznikly účelové komunikace, na které budeme moci nyní převézt dokonce i Moravskou stezku.
Rovněž spolupracujeme se SŽ při projektování cyklistických komunikací, které se dotýkají pozemků SŽ. Právě nyní se buduje cyklistický koridor Olomouc – Štěpánov s odbočkou na Hlušovice a Bohuňovice, kde je nutné převést cyklistickou dopravu pod železničním koridorem Olomouc – Zábřeh. Podrobnosti jsou k dispozici zde.
Velkou radost máme také z cyklistického podjezdu pod stejnou železniční tratí, tentokrát u Červenky na Litovelsku.
Když pracujeme na výstavbě bezpečné dopravní cesty, která propojí město Prostějov s městem Konice, tak se využívá hned několika dopravních režimů. Mimo jiné jednáme i s Lesy ČR, aby ze svého dotačního titulu zafinancovaly lesní cestu, která se v tomto koridoru nachází. Podrobnosti jsou dostupné zde.
A v neposlední řadě využíváme i realizovaných a plánovaných pozemkových úprav. Díky nim budeme moci propojit Uničovem ze Šumperkem. Z větší částí jsou v tomto koridoru cyklostezky, ale v určitém úseku se bez nich neobejdeme.
Také si můžete přečíst na dané téma: Pozemkové úpravy na Hynkově pomáhají rozvoji cyklistiky na Olomoucku.
Zdroj: Olomoucký kraj
Aktualizace: 04. 04. 2024