volnočasový spot u cyklotras

Cena Projekt přihlášený do soutěže Cena Víta Brandy .

Cyklisté tvoří v regionu Uherskohradišťska významnou část turistů a samotné město jim nabízí množství sportovních a poznávacích možností. U většiny cyklostezek a cyklotras však chybí doplňkové aktivity. Navíc oproti bohaté nabídce města pro organizované sporty v současné době stále více vzrůstá zájem o tzv. neorganizované sporty, kam patří i skateboarding. Proto v Uherském Hradišti vznikl projekt s názvem Volnočasový spot u cyklotras v podobě moderního víceúčelového skateparku. 

Skatepark vyrostl v oddělené části areálu aquaparku. Původně se tam nacházelo hřiště pro plážový volejbal, které sloužilo návštěvníkům aquaparku, ale z důvodu atraktivní nabídky moderní sportovní infrastruktury nebylo dostatečně využíváno. Nový skatepark splňuje všechny atributy profesionálního areálu a kromě překážek, ramp a pyramidy má i prostorný bazén. 

Místo nebylo vybráno náhodně, ale proto, že se nachází v těsné blízkosti dalších sportovišť města a přilehlých cyklotras.  Areál má plochu 1420 m2, obsahuje 10 překážek a všechny potřebné prvky zachycující poslední trendy skateboardu. V ploše parku je streetová část a hlavně dominantní bazénová část. Skatepark je dále doplněn sjezdy, opěrnými zídkami, lavičkami a bezpečnostním zábradlím na vybraných místech. V době, kdy se stala jízda na skateboardu olympijskou disciplínou, má Uherské Hradiště další sportoviště, které odpovídá evropským standardům. 

Součástí stavby nebyl pouze samotný skatepark. Celý projekt pod názvem „Volnočasový spot u cyklotras v Uherském Hradišti“ zahrnuje i vybavení prostoru stojany na kola, lavičkami, odpadkovými koši či informačním panelem s mapou a směrovníky a plní funkci volnočasového spotu a sdíleného prostoru. 

Stavebně-technické řešení 

U betonových skateparků je nejdůležitější design a provedení samotné stavby, každý skatepark je originálem. V Uherském Hradišti byl přizpůsoben požadavkům vzešlým z jednání vedení města se zástupci cílové skupiny.  

Stavebně se jedná o železobetonovou plochu s centrálním betonovým bazénem a dalšími atypickými betonovými prvky. Rozsáhlejší vodorovné plochy byly prováděny strojově, komplikovanější plochy hlazeny ručně. Ruční hlazení je velmi náročná činnost přesnost a čas. Zejména u bazénové části byly povrchy prováděny po sekcích speciální technikou ve třech etapách, a to dlouhé hodiny. 

Sportoviště je napojeno na veřejné osvětlení, ale v případě konání závodů je možné napojení na NN v rozvodné skříni, která je umístěna v areálu skateparku. 

Bezpečnost na prvním místě

Stavba je navržena tak, aby při jejím užívání a provozu nedocházelo k úrazům. Uživatelé musí dodržovat základní pravidla bezpečnosti, které jsou definovány provozním řádem při vstupu do areálu. Jezdci mladší 18 let musí bezpodmínečně používat při jízdě ve skateparku ochranné pomůcky (helma, chrániče kolen a loktů). Při jízdě v soustavě ramp nebo vertikální rampě je podmínkou použít ochrannou helmu pro všechny věkové kategorie. 

Mezi zásadní výhody projektu tak patří i to, že děti a mládež získali svůj prostor, kde se mohou vyřádit, ale přitom jim nehrozí nebezpečí úrazu jako na silnicích, kde často jinak jezdí. 

 

Shrnutí
  • charakteristika a popis stavby: Volnočasový spot u cyklotras v Uherském Hradišti
  • investor stavebního díla a předkladatel do soutěže CVB: Město Uherské Hradiště 
  • autorský tým: Ing. Radim Hubáček
  • generální dodavatel a realizace: Mystic constructions spol. s r.o.
  • kolaudace / uvedení do provozu: 20. září 2021

Projekt byl přihlášený do soutěže o Cenu Víta Brandy 2022. Jejím cílem je ocenit dobré změny ve veřejném prostoru, které vedou k rozvoji komunitního života a podpoře zdravého životního stylu. Soutěž pořádá Partnerství pro městskou mobilitu, z. s., a přihlášené projekty vyhodnocuje nezávislá porota. Více o soutěži zde.

Detaily najdete v přihlášce do soutěže Cena Víta Brandy 2022, která je s veškerými podrobnostmi ke stažení ZDE.



Zpět na všechny proměny

Ambasador projektu:

Stanislav Blaha

Stanislav Blaha

starosta města Uherské Hradiště

Modul: Projekty