Problém

Děti dnes trpí akutním nedostatkem pohybu. Přestože mnoho z nich sportuje, WHO doporučených 60 minut aktivního pohybu denně pro zdravý vývoj splňuje jen každý pátý kluk a osmé děvče do 15 let, u starších je to ještě horší. Přitom tím nejjednodušším způsobem, jak si zajistit každodenní dostatek pohybu, je používat pro cesty do školy a po městě vlastní nohy!

kluků do 15 let se pohybuje alespoň hodinu denně
děvčat do 15 let se pohybuje alespoň hodinu denně
dětí využívá „Mama- Taxi“ na vzdálenost menší než 1 km
Řešení

Proto vznikl projekt „Pomozme dětem na vlastní nohy“, jehož cílem je dostat co nejvíc žáků a studentů mladoboleslavských škol z pohodlí rodičovského „Mama- Taxi“ (jímž se dnes do školy vozí čtvrtina dětí, polovina z nich ze vzdálenosti menší než 1 km) na vlastní nohy, kolo, koloběžku či alespoň do MHD. Kromě zdravějších návyků a větší samostatnosti a zodpovědnosti  dětí to prospěje i mnohde neudržitelné dopravní situaci v okolí škol, kde rodičovská „Mama-Taxi“ vytváří 20-100 % ranní dopravní zátěže.

Projekt je v běhu a ačkoliv i do něj zasáhla koronavirová krize, pokračuje dál. Ještě před vyhlášením nouzového stavu proběhly informační schůzky s pedagogy i několik dílen pro žáky a studenty zapojených škol. Už na začátku nového školního roku našli žáci i učitelé v zapojených školách zlepšené podmínky pro bezpečné parkování kol a koloběžek. Následovat bude osvěta rodičů i návrhy dlouhodobých dopravních opatření. Hlavní motivace a vyvrcholení projektu  – soutěž mezi zapojenými školami  o to, která z nich bude mít za celý soutěžní týden nejmenší procento těch, kteří se do školy dopravovali autem nebo na motorce – směřuje na jaro 2021.
Soutěží vždy všichni žáci, pedagogové i provozní pracovníci, vítězná škola získá finanční odměnu, nejúspěšnější třída navíc volnou vstupenku na městské koupaliště.
Projekt začal v listopadu 2019 a aktivně se do něj zapojilo osm mladoboleslavských škol. Organizuje zapsaný spolek Kolem na kole ve spolupráci se statutárním městem Mladá Boleslav a finanční podporou Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Na koho se obrátit?

e-mail
cindr@seznam.cz
telefon
+420 603 379 173

Podrobnosti o projektu

Kolem na kole
realizace
listopad 2019
– duben 2020
organizátor
Kolem na kole z.s.